31  Mar
Řez vinné révy

Tento text se objevil na fóru zahrada.cz. Přišel mi jako velmi pochopitelný i pro naprostého začátečníka, snad se nebude nepodepsaný autor zlobit, když jej zde použiji.

Réva plodí na letošních výhonech, co vyrůstají z loňského prutu, který vyrostl ze starého, víceletého dřeva. Uvádí se, že v přírodě réva jako liánový keř se popíná po osluněných keřích a stromech a postupně roste do výšky, plodí vždy na nových výhoncích. Jenže jak se výhonky vzdalují od hlavního kmínku, mají čím dále méně životní síly a plodí čím dále méně. Až potom přijde zima krutější než obvykle, celý keř až na hlavní kmen uhyne a réva potom začíná zase znova výhonky z toho hlavního kmene.

Človek jen ten cyklus převzal, kvůli velkým a kvalitním hroznům udržuje révu ve stadiu začátků.  Je tam tedy nějaký kmen neboli hlava, která zůstává desetiletí, potom tam zůstává po řezu z toho kmene jeden nebo dva loňské pruty, ze kterých letos vyrostou letošní výhonky s hrozny. To je všechno.  Loňské pruty se potom ohnou do vodorovné polohy, aby očka, ze kterých porostou ty letošní výhony, měly dost místa. Takže z loňského prutu z každého ponechaného očka letos porostou nahoru výhony. Tady je otázka, jak plodné je to víno. U vysoce plodného vína se ponechává 2 – 4 očka na hlavu a na výhonech z nich vyrostou 2 – 4 hrozny, kdyby se nechalo oček a potom hroznů více, keř by se přetížil a vysílil a mohl by v zimě uhynout a hrozny by stejně nebyly kvalitní. U málo plodného vína, třeba u raných a odrůd do okrajových oblastí, se klidně může nechat na prutu třeba 15 oček, hrozny založí na třebas jen 4 – 5 nejlepších výhoncích a to je tak akorát.  Z jednoho, dvou oček na hlavě se potom letos nechá vyrůst ještě jeden dva pruty jako “loňské” pro příští rok. Tolik zhruba k řezu vína, jedná li se o řez výhradně pro produkci hroznů.

Pokud se jedná o víno v pergole nebo u stěny, tam je vedle produkce hroznů důležitá i okrasná funkce. Tam se z kořene a nějakého krátkého kmínku nechává postupně vyrůst několik velkých větví kryjících celou pergolu nebo stěnu. Údržba řezem potom spočívá v tom, že se sleduje stav těchto větví a občas se odstraní od kmínku celá nejdelší a nejstarší větev s nejhorší kvalitou výhonků, potom v létě se ze zelených výhonků z kmínku vybere nejlepší výhonek a nechá se zase během let postupně vyrůstat jako další větev. Ostatní se nechává víceméně na přírodě, snad jenom tam, kde jsou jednotlivé révové výhonky na větvích příliš zahuštěné, se některé odstraní nebo na pergole posunou. Tam je nevhodná hodně plodná odrůda, protože tyto větve mají plno oček a na těch by plodná odrůda nasadila plno hroznů, které by keř vyčerpaly a omezily jeho přírustky, zatímco málo plodná odrůda nasadí i na těch spoustech oček jenom pár hroznů, které kvalitně uzrají a keř nevysílí.

Musím se přiznat, že první rok po zasazení vinné révy jsem vůbec neměl představu jak se má správně řezat. Tu tedy ostatně nemám stále, ale o něco bych se už měl pokusit. A tento rok jsem to zase nestihl. Na následující fotografii je jasně vidět, jak se to dělat nemá – a jak réva roste přirozeně (něco tedy prořezáno je, bez toho by to byla úplná hrůza):

vinna reva neostrihana

Řezat se má maximálně do poloviny března. Pokud někdo nemá v dubnu ještě ořezáno, tak v zájmu révy to už neřezejte. – nebo řezejte, ale později až se nebude tak moc tlačit míza. Když se ořeže v únoru, ukápne v dubnu z řezných ploch pár kapek. Pokud ořežete pozdě, bude to připomínat špatně utažený kohoutek.

Posted by mhi, filed under Uncategorized. Date: March 31, 2009, 1:12 am | 3 Comments »

3 Responses

  1. Václav Says:

    Děkuji za výstižné vysvětlení,
    rád bych se ještě zeptal:
    – když na letošním letorostu není hrozen, je správné jej vylomit, a nechat jen letorosty, které mají hrozen?
    – v drátěnce je stříhám ve výšce cca. 250 cm, aby se mi jednotlivé řady nespojovaly a mohlo k hroznům co nejvíce sluníčka. Dělám dobře?
    – vylamovat 2-3 listy na jednotlivých letorostech těsně nad hroznem, aby bylo hodně sluníčka?
    Děkuji za Váš komentář,
    Václav

  2. Jaroslav Fikr Says:

    Na tříleté révě jsem nyní ohnul do vodorovné polohy tažeň, z něhoř odstraňuji zálistky. Kdy ho mám zakrátit za 10. listem?
    Děkuji

  3. Martin Čachotský Says:

    Jsem taky kozel zahradníkem.Právě jsem dostal sazenici vína Olšava. V návodu mám napsáno ” …na letorostu nechat jeden hrozen, odstraňovat zálistky po 7 očko… tak nevím, co to je zálistek (výhon za listem???) Odstraňovat je kdy?? V Průběhu růstu??? mám střihat v únoru za 7 očkem???? Trochu to chápu, když si přečtu vaši radu, jen nevím, co je “hlava”, moje hlava mi to trochu nebere. :)) Díky za odpověď.

Mate nejaky komentar? Napiste jej nize...

Your comment

You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.