31  Aug
Růžorost

Vždycky jsem obdivoval zahrady plné růží. Růže jsou prostě nádherné, ale nebavilo by mě je pořád okopávat, stříhat a všelijak jinak o ně pečovat. Jediná možnost jak maximalizovat užitek a minimalizovat práci je dle mého názoru nechat růst růže vertikálně po nějaké konstrukci.

Báječně to mají udělané na Petříně v Praze v růžové zahradě. Až najdu nějaké fotky, dám je sem.

Na internetu jsem hledal inspiraci a firmy, které se tímto zabývají. Našel jsem velké kulové, alespoň v naší pidizemičce. Zato v USA jsou dokonce eshopy, kde koupíte několik desítek různých modelů pergol, “rose gates”, atd:

Rose gate

Můj táta mi sice říkal, že “něco měli v Plusu”, ale nevěřím tomu, že za 120 CZK by to bylo použitelné. No nic, nezbývalo než něco navrhnout a vyrobit si vlastní silou.

Po konzultaci se zkušenějšími jsem se rozhodl nechat svařit z roxorů konstrukci, po které by růže mohly růst. Tímto děkuji Honzovi Svobodovi, že mi věnoval dvě odpoledne, po která toto “veledílo” vznikalo:

Malování růžorostu

Konstrukce je u chodníčku na terasu, její výška 3,5m – mělo by to stačit i na hodně vysoké růže. A i kdyby ne, nahoře je anténka, kam se dají růže pěkně navázat. Hrany čtverců mají 0,5m. Celkem se spotřebovalo 36m roxorů.

Výsledek vypadá z druhé strany nějak takto:

Růžorost

Teď ještě zbývá sehnat nějaké další růže, aby tam mělo co růst.

Aktualizace 2009: Nasazené růže jsou zleva: neznámá/baumax ČH,   neznámá baumax, Westerland, “Climbing Guajard??”, neznámá z Unhoště, “Kozolupská růže”,  “Handel?” bílá od Chládka, neznámá žlutá z Baumaxu.

Vzhled 2009:

Ruzorost 2009

Posted by mhi, filed under Inspirace, Růže. Date: August 31, 2007, 9:57 pm | No Comments »

Mate nejaky komentar? Napiste jej nize...

Your comment

You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.